Trójkąt polskich więźniów politycznych w niemieckich obozach koncentracyjnych
Trójkąt polskich więźniów politycznych w niemieckich obozach koncentracyjnych
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
1477
BLOG

Kiedy PiS przestanie udawać, że nie wie o 14 czerwca?

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 19

Po kompromitacji prezydenta-elekta Andrzeja Dudy i parlamentarzystów PiS do której doszło 14 czerwca, pojawiły się pogłoski o rzekomych zaniechaniach organizatorów, gdy idzie o zapraszanie polityków do udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 2015. W związku z tym Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przekazało Fundacji Paradis Judaeorum list otwarty do posła Jarosława Sellina.

Przypomnijmy fakty sprzed miesiąca. Na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 2015 nie zabrakło trojga posłów PO. Byli nimi Dorota Niedziela, Robert Maciaszek i Józef Lassota. Pomimo oficjalnych zaproszeń kierowanych do wszystkich klubów parlamentarnych i kół poselskich, nie pojawił się za to ani jeden parlamentarzysta PiS. Warto przy tym podkreślić, że na uroczystościach w roku ubiegłym była obecna Beata Szydło.

Jak co roku od 9 lat organizator (a zarazem instytucja, której zawdzięczamy ustanowienie n a r o d o w e g o dnia pamięci w rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz) - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich - rozsyłało oficjalne zaproszenia. O tym jak wyglądały oświęcimskie uroczystości w ostatnich pięciu latach można dowiedzieć się m.in. tu: 14 czerwca 2011, 14 czerwca 2012, (fotorelacja) 14 czerwca 2013, (fotorelacja) 14 czerwca 2014 oraz (fotorelacja)14 czerwca 2015.

26 maja b.r. ChSRO wystosowało specjalne zaproszenie pod adresem prezydenta-elekta Andrzeja Dudy:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153388031723259.1073741832.300842628258

Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminice About Witold Pilecki”) tak jak w latach ubiegłych pomagali w nagłośnieniu obchodów. Do Narodowego Dnia Pamięci przygotowywały niektóre media. Przykłady:

Materiał z 28 maja 2015 r. na facebookowej stronie głównej naszej akcji:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153351148703259&id=300842628258

„Rzeczpospolita” z 9 czerwca b.r.:

http://www4.rp.pl/artykul/1207287-PO-waha-sie--czy-obozy-smierci-nazwac-niemieckimi.html

„Dziennik Polski” z 12 czerwca b.r.:

https://www.facebook.com/300842628258/photos/a.415727128258.190220.300842628258/10153394714998259

A także w wydaniu z 13 czerwca:

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3898497,juz-nie-ma-watpliwosci-ze-zrobili-to-zli-niemcy,id,t.html

Bardzo ważną datą był 12 czerwca 2015 r. kiedy to Sejm – przez aklamację – przywrócił w nazwie święta państwowego wywalczonego przez ChSRO, przymiotnik „niemieckich”, vide:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153395421058259&id=300842628258

Świadomość faktów, o których mowa w materiałach wskazanych w powyższych linkach, jest niezbędna dla zrozumienia kontekstu rozmyślnego zaniechania parlamentarzystów PiS (a także prezydenta-elekta) wzięcia udziału w tegorocznych obchodach 14 czerwca. Zob. także podsumowanie autorstwa Siłaczki z 15 czerwca b.r.:

http://aoobfk.salon24.pl/654682,czy-polskosc-to-nienormalnosc-w-kl-auschwitz

Dopiero w świetle powyższego należy czytać list dość znanego posła i byłego wiceministra kultury Jarosława Sellina, który a propos Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca 2015 przekazał mi Mariusz Talarek:

"Szanowny Panie, Bardzo dziękuję za ten list. To rzeczywiście duże niedopatrzenie, że na obchodach nie było nikogo od nas. Na usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że do mnie, jako dość znanego posła i byłego wiceministra kultury, nie dotarło żadne zaproszenie na takie obchody. Nawet nie wiem, gdzie się odbywały i kto je organizował. Nie wiem, jak było w przypadku innych polityków PiS. Gdyby mógł się Pan zorientować, czy na pewno takie zaproszenia do nas były wysyłane, byłbym wdzięczny. J.Sellin"

Po zapoznaniu się z powyższym, i mając w pamięci dające się tu i ówdzie słyszeć absurdalne pomówienia sugerujące jakoby ChSRO „zapraszając innych, nie zaprosiło PiS” (!!!), poprosiłem zarząd stowarzyszenia o ustosunkowanie się do listu Sellina. W odpowiedzi otrzymałem – z prośbą o upublicznienie - to:

List otwarty

Oświęcim, 10 lipca 2015 r.

Szanowny Pan Poseł

Jarosław Sellin

Szanowny Panie Pośle,

Zmuszeni jesteśmy do ustosunkowania się do treści listu wysłanego przez Pana Posła do p. Mariusza Talarka – uczestnika tegorocznych obchodów 14 czerwca 75. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych – organizowanych od 1999r. przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO), których kulminacja odbywa się na terenie byłego KL Auschwitz, pod blokiem 11 i na dziedzińcu pod Ścianą Śmierci.

Oczywiście jest Pan rozpoznawalnym politykiem, który według naszej opinii zasługuje na wyrazy szacunku za prezentowany poziom prowadzenia dyskursu politycznego.

W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia związane z kontaktami z osobami publicznymi mającymi często wpływ - formalny lub wynikający z zajmowanej pozycji w swoich środowiskach i możliwości oddziaływania na opinię publiczną poprzez swoją rozpoznawalność - na stan pamięci o Polakach w KL Auschwitz i tego w jaki sposób Polska i Polacy są postrzegane we współczesnym świecie w kontekście stosunków polsko – żydowskich i Holocaustu – musimy niestety z przykrością skonstatować, że najczęściej mamy do czynienia z cyniczną obojętnością lub kalkulacją polityczną polskich elit bez względu na opcje polityczne. W publicznych wystąpieniach najczęściej stosują taktykę przemilczania, a gdy już są dociśnięci do muru, wydają się potwierdzać tezę o „niechcianej pamięci” wykazując daleko idący strach przed „niewygodnym tematem”.

Niemniej, mamy wciąż nadzieję, że temat właściwego miejsca i obecności w świadomości społecznej rzetelnej pamięci o Polakach w Auschwitz jest otwarty i że doczekamy się wsparcia instytucji państwowych i polskich elit w dbaniu o pamięć o około 150 tysiącach Polaków deportowanych do KL Auschwitz spośród których poniosło męczeńską śmierć około 75 tysięcy. Przy czym nie wolno nigdy pomijać i zapomnieć o pozostałych ofiarach Żydach, Romach, jeńcach sowieckich i innych.

Naszym obowiązkiem jest zadbanie o popularyzowanie w Polsce i na Świecie zgodnej z rzetelnymi faktami historycznymi narracji o Auschwitz, gdyż bez niej obrona dobrego imienia Polski i Polaków będzie bezskuteczna!

Wciąż szukamy sprzymierzeńców dla pamięci o Polakach w Auschwitz, o nadanie należnej rangi obchodom 14 czerwca!

Stosunek do obchodów 14 czerwca oraz zaangażowanie na rzecz pamięci o Polakach w Auschwitz - stanowi najwiarygodniejszy papierek lakmusowy zgodności wyrażanych opinii i deklaracji z rzeczywistymi postawami.

Wiemy,że Pan Poseł był między innymi wiceministrem kultury i zapewne spotkał się z tematyką Auschwitz. Z przykrością musimy podkreślić, że w okresie tym tj. w 2006r. na stanowisko Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau powołano p. P.M.A Cywińskiego (przez ministra kultury), za którego rządów stosunek Muzeum do głównego organizatora obchodów 14 czerwca ChSRO przybrał niewyobrażalne formy karykatury – niedopuszczalnej nawet - przy przyjęciu do wiadomości - jawnej wrogości Dyrektora w stosunku do ChSRO i jego działań.

14 czerwca - do 1998r. tj do powstania ChSRO założonego przez byłych więźniów (w tym dużej grupy pierwszo transportowców) i ich rodziny - stanowiło można by rzec prywatną sprawę grupki więźniów, którzy poprzez złożenie kwiatów dawali wyraz przywiązania do tradycji obchodów tego dnia jeszcze z okresu trwania obozu.

To usilna w pełni społeczna praca przez ostatnie 17 lat, byłych więźniów i ich rodzin, zaowocowała wieloma trwałymi śladami pamięci (tablice, publikacjami, wydawnictwa, filmy, konferencje i spotkania byłych więźniów z młodzieżą).

Pragniemy przypomnieć, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych (nazwa zgodna z przyjętą niemalże w przeddzień tegorocznych obchodów 14 czerwca przez aklamację przez Sejm) - ustanowiony został w 2006r. na wniosek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich w treści zmienionej w trakcie prac poselskich (zabrakło "polskich" ofiar i "niemieckich" obozów") - ma bezpośredni związek z 14 czerwca 1940 roku i deportacją do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych, przy czym nie chodzi tu o akademię ku czci pierwszego transportu, ale aby data 14 czerwca w świadomości zbiorowej utrwalona została jako początek martyrologii 150 tysięcy Polaków w Auschwitz i stanowiła ważny element polskiej racji stanu!

Na koniec chcielibyśmy zapewnić, że zaproszenia na tegoroczne uroczystości 14 czerwca zostały wysłane do marszałków sejmu i senatu oraz na adres przewodniczących kół poselskich i kół parlamentarnych (wystarczy sprawdzić w biurze lub zapytać Pana Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PIS p. Mariusza Błaszczaka).

Wspomniane opinie lub fakty mają potwierdzenie w wieloletniej korespondencji.

Zapraszając Pana Posła do kontaktu i zainteresowania się poruszonymi kwestiami przesyłamy w załączeniu Panu treść zaproszenia oraz informację o dorobku ChSRO.

Z poważaniem

W imieniu zarządu ChSRO

Jan Parcer i Krzysztof Utkowski

 

Załącznik 1.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich - informacja

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich - założone w 1998 roku z inicjatywy byłych polskich więźniów KL Auschwitz za swe główne cele uznaje: dbanie o rzetelny przekaz historyczny na temat Auschwitz, czczenie pamięci wszystkich ofiar tego miejsca, opiekę nad byłymi więźniami i edukację młodzieży. Stowarzyszenie czuwa, aby nie zapomniano, że tereny byłego KL Auschwitz to największe polskie cmentarzysko z czasów II wojny światowej – do obozu deportowano około 150 tysięcy Polaków, a 75 tysięcy spośród nich tutaj zginęło. ChSRO nigdy nie zapominamy czcić wszystkich ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu, a w zrealizowanych projektach zawsze w sposób należyty podkreślony jest prawdziwy wymiar niemieckiego ludobójstwa poprzez jego główne ofiary tj. Żydów, Polaków, Romów i Rosjan.

ChSRO reaguje na wszelkie przejawy niekompetencji czy złej woli, których przejawem jest obecność w różnych mediach na świecie takich sformułowań jak „polskie obozy śmierci” czy „polskie obozy zagłady” np. poprzez upomnienie się w piśmie do kanclerza RFN Gerharda Schrödera o pamięć o polskich ofiarach KL Auschwitz – Birkenau. List ChSRO odbił się szerokim echem w mediach polskich i niemieckich. W odpowiedzi Urząd Kanclerski tłumaczył, że kanclerzowi Niemiec znany jest oczywiście tragiczny los Polaków i żywi on dla polskich ofiar głęboki szacunek, czego wyraz dał podczas wizyty w Palmirach.

Prowadzona działalność edukacyjna i popularyzatorska w szczególności wśród młodych pokoleń, aktywizacja i wciąganie jej do działania na rzecz pamięci o Auschwitz, współpraca z innymi instytucjami i organizacjami społecznymi, z samorządowcami i różnymi środowiskami poprzez wspólną realizację licznych projektów przyczynia się do podnoszenia wrażliwości i wzrostu świadomości społecznej na temat wagi zachowania w pamięci potomnych rzetelnej wiedzy o tragicznej historii swoich ojców, o tym czym był Auschwitz i jakie ma znaczenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Rzetelny przekaz o Auschwitz jest nierozerwalnym elementem polskiej racji stanu, elementem kształtowania przyszłych patriotycznych i obywatelskich postaw młodych Polaków.

ChSRO - powstałe z poczucia patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej, działając całkowicie w oparciu o pracę społeczną swoich członków jest rzeczywistym społecznym strażnikiem polskiej racji stanu jakim niewątpliwie jest rzetelny przekaz o KL Auschwitz.

W 2006 roku ChSRO zostało laureatem VIII edycji konkursu Pro Publico Bono na najlepsze inicjatywy obywatelskie, a w 2010 roku laureatem nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w roku 2010, jak napisano w uzasadnieniu „w uznaniu wieloletnich wysiłków i działań na rzecz zachowania pamięci o KL Auschwitz oraz wzrostu świadomości związanej z wagą zachowania w pamięci potomnych niezmanipulowanego przekazu historycznego o Auschwitz”.

Dorobek (1998 – 2015):

  • Organizacja uroczystości(w ramach których wydawane są okolicznościowe publikacje, fundowane są tablice pamiątkowe, prezentowane są zrealizowane filmy oraz organizowane są spotkania ze świadkami historii)

  • corocznych związanych z dniem 14 czerwca– tj. dniem deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Od 1999 roku ChSRO jest ich głównym organizatorem. Patronat nad uroczystościami obejmowali między innymi: Ryszard Kaczorowski, Władysław Bartoszewski czy Andrzej Zoll. Dzięki zaangażowaniu ChSRO obchody te mają zawsze uroczystą oprawę, a od 2006 r. na wniosek ChSRO dzień 14 czerwca uchwałą Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

  • uroczystości 60-tej rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskichkobiet

  • uroczystości 60-tej rocznicy likwidacji Sonderkommando

  • uroczystości związanych z 90-ta rocznicą uzyskania przez Polskę niepodległości w 2008 roku w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

  • Wydawnictwa:

  • książka Jerzego Bieleckiego „Kto ratuje jedno życie...” (ChSRO bezpłatnie przekazało cały nakład szkołom średnim województw małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego)

  • książka „Auschwitz – 1945. Koniec wojny w Oświęcimiu”

  • książka „Chorzowianie w KL Auschwitz”

  • książka „Ochotnik do Auschwitz” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, dobrowolnym więźniu KL Auschwitz, polskim bohaterze tego obozu i Armii Krajowej, zamordowanym po wojnie w więzieniu MBP

  • książka „Wiersze” – Władysława Szepelaka

  • broszura „Przechodniu powiedz Polsce...” – Egzekucje przez rozstrzelanie w KL Auschwitz

  • broszura „Blisko domu. Oświęcimianie w KL Auschwitz”

  • broszura „Za wiarę...” - o duchownych, którzy ponieśli śmierć w KL Auschwitz

  • katalog wystawy „Pókiżyjemy...”

  • broszura edukacyjna „Pierwsi w Auschwitz”

  • Multimedia -edukacyjny portal internetowy „Auschwitz. Memento” -www.auschwitzmemento.pl

  • Tablice pamięci:

  • tablica naścianie kościoła oo. Salezjanów na Zasolu w Oświęcimiu poświęcona 40 Polakom, ofiarom pierwszej egzekucji przez rozstrzelanie

  • marmurowe tablice z nazwiskami przedwojennych mieszkańców Oświęcimia, którzy zginęli w KL Auschwitz, jakby "blisko domu"; znajdują się one przy wejściu do starego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu

  • tablice z nazwiskami duchownych, którzy ponieśli śmierć w KL Auschwitz; tablice te umieszczone są w kościele oo. Franciszkanów w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

  • tablica na frontonie budynku byłego monopolu tytoniowego, w którym umieszczony był pierwszy transport polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz

  • tablice poświęcone Chorzowianom zamordowanym w KL Auschwitz

  • odsłonięcie tablicy upamiętniającej oraz nadanie skwerowi przy dawnym „Kasynie Batory” (ul. Stefana Batorego 35 w Chorzowie) - im. rtm. Witolda Pileckiego

  • Filmy:

  • film edukacyjny „60 lat później” – zapis rozmowy o KL Auschwitz – Birkenau byłych więźniów tego obozu

  • film dokumentalny "Patent na przeżycie" o pierwszym transporcie do obozu (współrealizacja)

  • film edukacyjny „Pięć tajemnic” o Wandzie Tarasiewicz, więźniarce z pierwszego transportu polskich kobiet do obozu (współrealizacja)

  • film dokumentalny "Wśród koszmarnej zbrodni" o historii Sonderkommando

  • film dokumentalny „Jesteśmy... Chorzowianie w KL Auschwitz. Po latach”

  • kilkadziesiąt relacji byłych więźniów obozu (kilkaset godzin nagrań) zarejestrowanych na nośnikach cyfrowych w ramach projektu „Auschwitz. Memento”

  • film „Klisze Pamięci” w oparciu o twórczość i wystawę Mariana Kołodzieja wybitnego scenografa teatralnego, więźnia pierwszego transportu do KL Auschwitz

  • Wystawy:

  • Pierwsi Polacy w KL Auschwitz”

  • Pókiżyjemy...”

  • Droga do Auschwitz”

  • Chorzowianie w KL Auschwitz”

  • Pamięć i odpowiedzialność”

  • Widma Pamięci”

  • prace Mieczysława Kościelniaka byłego więźnia KL Auschwitz.

  • Spotkania z historią:

  • konferencja „Auschwitz 1945”

  • konferencja „Chorzowianie w KL Auschwitz”

  • konferencja „Za wiarę...”

  • konferencja „Ostatni dzień wojny w Oświęcimiu”

  • około stu spotkań byłych więźniów obozu z młodzieżą szkół średnich; uczestnicy tych spotkań otrzymują zawsze od ChSRO publikacje i materiały promujące problematykę oświęcimską.

  • Konferencja „Pamięć jutra” II tury

  • Seminarium historyczne „Witold Pilecki. Dla Polski. DlaŚwiata”

Ww. imprezach uczestniczyło kilka tysięcy młodych ludzi

  • Inicjatywy:

  • opracowanie projektów „Archiwum Oświęcimskie” oraz „Centrum Dokumentacji o polskich ofiarach KL Auschwitz-Birkenau”

  • inicjatywa budowy „Kopca Pamięci i Pojednania” według projektu prof. Józefa Szajny; w kwietniu 2002r. Międzynarodowa Rada Oświęcimska jednogłośnie poparła ten projekt

  • upomnienie się w piśmie do kanclerza RFN Gerharda Schrödera o pamięć o polskich ofiarach KL Auschwitz – Birkenau. List ChSRO odbił się szerokim echem w mediach polskich i niemieckich. W odpowiedzi Urząd Kanclerski tłumaczył, że kanclerzowi Niemiec znany jest oczywiście tragiczny los Polaków i żywi on dla polskich ofiar głęboki szacunek, czego wyraz dał podczas wizyty w Palmirach

  • wystąpienie do Sejmu, Rządu i Prezydenta RP z wnioskiem o proklamowanie dnia 14 czerwca Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, a dnia 27 stycznia – Dniem Pamięci o Holocauście w Polsce

  • Muzeum Pierwszego Transportu w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu – powołanej przy istotnym wsparciu ChSRO i byłych więźniów skupionych wokół stowarzyszenia

  • adaptacji budynku zbożowego tzw. „lagerhaus” w Oświęcimiu na Dom Pojednania i Pokoju, w którym umieszczona będzie stała wystawa o losach mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w czasie okupacji hitlerowskiej

Załącznik 2.

Sz. Pan

Przewodniczący Mariusz Błaszczak

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

Szanowny Panie Przewodniczący,

w imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) składamy - na ręce Pana Przewodniczącego - zaproszenie dla Posłów Klubu Parlamentarnego PIS do wzięcia udziału w obchodach 75. Rocznicy Deportacji do KL Auschwitz Pierwszego Transportu Polskich Więźniów Politycznych. Dzięki staraniom ChSRO – od 2006 roku dzień 14 czerwca decyzją Sejmu RP. obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

W opinii historyków - 14 czerwca 1940r. stanowi początek funkcjonowania KL Auschwitz - największej z okresu II wojny światowej niemieckiej fabryki śmierci i miejsca martyrologii wielu narodów Europy i Świata.

Tego dnia, z więzienia w Tarnowie deportowano 728 więźniów. Przez pierwsze prawie dwa lata w obozie przebywali głównie Polacy, a począwszy od połowy 1942r. po konferencji w Wannsee (20 styczeń 1942r.) Auschwitz stał się miejscem tzw. „Endlösung der Judenfrage”.

Szacuje się, że KL Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 miliona ofiar: około 960 tysięcy Żydów, około 75 tysięcy Polaków ze 150 tys. deportowanych, 21 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców radzieckich oraz 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości. KL Auschwitz stanowi największą znaną polską nekropolię z okresu II wojny światowej!

Obchody rocznicowe odbędą się 14 czerwca br. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I. O godz. 1100rozpocznie się uroczyste nabożeństwo w intencji ofiar obozu, następnie na dziedzińcu pod „Ścianą Śmierci” zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Zaplanowane jest również złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz - znajdującą się na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu (budynek byłego Monopolu), oraz około godz. 13 przejazd uczestników do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie będzie można zwiedzić wystawę „Klisze Pamięci – Labirynty” - byłego więźnia KL Auschwitz śp. prof. Mariana Kołodzieja nr obozowy 432. Uroczystości zakończą się spotkaniem koleżeńskim na obiektach o. Franciszkanów w Harmężach.

ChSRO - od blisko 17 lat organizuje obchody 14. czerwca - dając świadectwo martyrologii Polski i Polaków w KL Auschwitz. Zapisali się oni złotymi zgłoskami w historii tego obozu organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o bezprzykładnych zbrodniach niemieckich nazistów. Wielu z nich zginęło marząc o wolnej Polsce! Dlatego winniśmy im wieczną pamięć! Staje się to nakazem chwili w czasach, gdy systematycznie pojawiają się hańbiące określenia „polskie obozy śmierci”, czy „polskie obozy zagłady” oraz oskarżenia o współsprawstwie Polaków w Holocauście. Musimy światu dawać zdecydowane sygnały i żądać szacunku dla naszej historii. W załączeniu dorobek ChSRO oraz druk zaproszenia.

z wyrazami szacunku

w imieniu Zarządu ChSRO

Jan Parcer i Krzysztof Utkowski

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mnie pozostaje powtórzyć, o czym pisałem i mówiłem niejednokronie, również podczas corocznych uroczystości 14 czerwca: stosunek polskiej klasy politycznej do formalnie ustanowionego święta państwowego w rocznicę I. transportu polskich więźniów do KL Auschwitz, musi się zmienić. Na  p r z y z w o i t y . 

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Facebookowa strona główna naszej akcji społecznej:

https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka