Nagłówek listu Fundacji Paradis Judaeorum do MEN z 10 lutego 2016 r.
Nagłówek listu Fundacji Paradis Judaeorum do MEN z 10 lutego 2016 r.
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
457
BLOG

Piąty apel do MEN o „Raport Witolda” w kanonie lektur

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 2

Po raz piąty w ośmioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) Fundacja Paradis Judaeorum zaapelowała do Ministra Edukacji Narodowej o włączenie „Raportu Witolda” z 1945 r. do kanonu lektur szkolnych.

Mija osiem lat od upublicznienia trzeciego z zasadniczych celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), czyli ustanowienia europejskiego święta Bohaterów. Informacje o pierwszych działaniach podjętych przez Fundację Paradis Judaeorum na arenie instytucji unijnych pojawiły się 13 lutego 2008 r. w artykule pod Herbertowskim tytułem „Trzeba dać świadectwo”:

http://www.polskieradio.pl/5/104/Artykul/176330,Trzeba-dac-swiadectwo

Warto na nasze tu i teraz spojrzeć z perspektywy ośmiu lat, jakie upłynęły od publikacji owego (jednego z najważniejszych) tekstu programowego naszej akcji. Tym bardziej, że w sprawach jakie w największej mierze zależą od tych, którzy reprezentują państwo polskie, praktycznie stoimy w tym samym miejscu. Czy są szanse na pozytywne zmiany?

W ostatnim czasie Fundacja Paradis Judaeorum trzykrotnie zwróciła się do najwyższych urzędników w państwie z prośbą o pomoc w realizacji celów akcji.

14 grudnia 2015 r. do Prezydenta RP zostały przesłane pytania o Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. I choć mijają dwa miesiące, pytania te nadal czekają na odpowiedź. Szczegóły w tekście z 18.XII.2015 pt. „Prezydent RP 14 czerwca 2016 r. w Auschwitz?”:

http://mementomori.salon24.pl/686821,prezydent-rp-14-czerwca-2016-w-auschwitz

Dwa dni przed czwartą rocznicą odpowiedzi Muzeum Holokaustu na list w sprawie rtm.Pileckiego, fundacja zwróciła się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dyplomatyczne wsparcie w Waszyngtonie. Szczegóły w materiale z 5 b.m. pt. „Do Piotra Glińskiego o rtm.Pileckim w Muzeum Holokaustu”:

http://mementomori.salon24.pl/695034,do-piotra-glinskiego-o-rtm-pileckim-w-muzeum-holokaustu

Natomiast 10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.

Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawiera między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:

https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1

Na niedawnym spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM podkreślałem znaczenie dziedzictwa polskiej gościnności, streszczającego się w haśle Paradis Judaeorum i wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na tych dwóch filarach winno opierać się, daj Boże - nieco bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci, cenzorzy i prywatyzatorzy narodowej pamięci przyjęli do wiadomości tę prawdę.

To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale.

Czy głowa Państwa Polskiego i szefowie resortów kultury i dziedzictwa narodowego oraz edukacji, zechcą pozytywnie ustosunkować się do pytań i próśb Fundacji Paradis Judaeorum?

Czy może zasada pomocniczości i zasada suwerenności Narodu po raz kolejny okażą się li tylko piękną teorią..?

Odpowiedzi Andrzeja Dudy, Piotra Glińskiego i Anny Zalewskiej będą rzeczywistym probierzem owej dobrej zmiany, o której tyle słyszymy.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Aktualne informacje na facebookowej stronie głównej akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):

https://www.facebook.com/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki-300842628258/

Zobacz galerię zdjęć:

Potwierdzenie priorytetowej przesyłki poleconej
Potwierdzenie priorytetowej przesyłki poleconej

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka